Odszkodowania powypadkowe – ile może dostać pasażerka autobusu z Tomaszowa Mazowieckiego?

 • -

Odszkodowania powypadkowe – ile może dostać pasażerka autobusu z Tomaszowa Mazowieckiego?

Tagi: 

Odszkodowania powypadkowe

Odszkodowania powypadkowe

Czy pasażerowi komunikacji publicznej należy się odszkodowanie powypadkowe w sytuacji, gdy doznał obrażeń na skutek zbyt gwałtownego ruszania bądź hamowania pojazdu? Tak – odszkodowania powypadkowe mogą w tego typu przypadkach sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zobacz, co spotkało naszą klientkę z Tomaszowa Mazowieckiego i jaką pomoc otrzymała od nas w staraniach o należne pieniądze.

Do naszej kancelarii, zajmującej się odszkodowaniami powypadkowymi w Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi, Pabianicach i innych miastach regionu, zgłosiła nie tak dawno temu kobieta, która bardzo poważnie ucierpiała wskutek nieostrożnej, brawurowej jazdy kierowcy miejskiego autobusu. Początkowo nie myślała o zadośćuczynieniu, skupiając się na walce o powrót do zdrowia, a także uciążliwościach dnia codziennego, które okazały się nader przytłaczające. Później jednak nadeszła chwila refleksji, że ogrom cierpienia, z którym przyszło jej się zmierzyć, ma swoją wartość.

 

Czy odszkodowania powypadkowe obejmują upadek w autobusie?

 

Odszkodowania powypadkowe są świadczeniami, które z natury rzeczy zadośćuczynić mają wszystkim krzywdom doznanym na skutek niechcianego i nieprzewidzianego incydentu, a także rekompensować poniesione w jego efekcie straty materialne. Odszkodowanie powypadkowe należy się w wielu życiowych sytuacjach, takich jak:

 • wypadek komunikacyjny
 • wypadek w pracy
 • wypadek na chodniku

Jeśli chodzi o zdarzenia komunikacyjne, należy pamiętać, iż kategoria ta w szerokim rozumieniu obejmuje nie tylko typowe wypadki i kolizje z udziałem jednego lub więcej pojazdów. Zaliczyć do niej można również wypadki, którym ulegają pasażerowie środków masowej komunikacji (autobusów, tramwajów, pociągów) na skutek gwałtownego ruszania lub hamowania pojazdu. Choć nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zdarzeniem drogowym sensu stricto, mówić możemy o błędzie w sztuce ze strony kierowcy czy motorniczego, którego konsekwencją jest narażenie zdrowia lub życia podróżnych. 

 

 

Dlaczego pasażerka z Tomaszowa powinna dostać odszkodowania powypadkowe?

 

Oto przypadek, który naszym zdaniem absolutnie kwalifikuje się do tego, by przyznać i wypłacić odszkodowanie wypadkowe. Mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego upadając w autobusie doznała rozległych obrażeń głowy i nogi, wymagających leczenia operacyjnego, a także długotrwałej i niezwykle uciążliwej rehabilitacji. Przyczyną wypadku było gwałtowne szarpnięcie podczas ruszania pojazdu. Kobieta przewróciła się na wznak, bezwładnie całym ciężarem ciała uderzając o podłogę i nienaturalnie przy tym podwijając nogę. Niemal z miejsca pojawił się silny ból kończyny oraz głowy. Wezwana na miejsce karetka odtransportowała ją do szpitala. Uraz wymagał przeprowadzenia natychmiastowej operacji repozycji złamania i zespolenia gwoździem śródszpikowym. Dodatkowo pacjentce przetoczono 2 jednostki koncentratu czerwonych krwinek. Był to jednak dopiero początek. Po wyjściu ze szpitala poszkodowana:

 • Odczuwała i wciąż odczuwa bóle lewej kończyny promieniujące od biodra do stopy
 • Przez 3 miesiące zmuszona była korzystać ze specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego
 • Przez 1,5 miesiąca wymagała całodobowej pomocy w wykonywaniu najdrobniejszych nawet czynności, także fizjologicznych i higienicznych, a przez kilkadziesiąt kolejnych dni potrzebowała opieki w wymiarze kilku godzin na dobę.
 • Przeszła wielomiesięczną, uciążliwą i bolesną rehabilitację
 • Przytłoczona ciężarem doznań, niemożnością poruszania się, a także odczuwając upokorzenie w związku z koniecznością korzystania z pomocy córki w sytuacjach intymnych, ciężko podupadła na zdrowiu psychicznym, przejawiając wszelkie objawy depresji i stanów lękowych. 

 

 

Odszkodowanie z polisy OC

 

W przypadkach takich jak ten opisany wyżej, ubiegać należy się o odszkodowanie z polisy OC pojazdu, w związku z ruchem którego doszło do powstania szkody. Odpowiedzialność przewoźnika kształtuje się na zasadzie ryzyka, opisanej w art. 436 Kodeksu Cywilnego. 

 

Kiedy nie należy się odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, do którego doszło w autobusie czy tramwaju, nie może zostać wypłacone jedynie w trzech jasno określonych przypadkach:

 • Gdy wyłączną winę za zdarzenie ponosi poszkodowany. Pieniędzy nie otrzymamy, jeśli właściciel pojazdu lub jego ubezpieczyciel udowodnią, że kierowca (motorniczy) wszystkie manewry wykonał w zgodzie ze sztuką, a do nieszczęścia doszło na skutek niefrasobliwości pasażera (np. nietrzymania się poręczy). To jednak na stronie przeciwnej, nie na nas, spoczywa w tym przypadku ciężar dowodowy. Co więcej, na pieniądze można liczyć także wtedy, gdy upadek częściowo spowodowany był nieostrożną jazdą prowadzącego, a częściowo niewłaściwym zachowaniem pasażera. W takiej sytuacji mamy do czynienia z przyczynieniem się poszkodowanego do powstania szkody.
 • Gdy do zdarzenia wewnątrz środka komunikacji dojdzie wskutek wyłącznego działania osób trzecich, czyli na przykład, gdy pasażer zostanie popchnięty przez inną osobę
 • Gdy zadziała siła wyższa, związana np. z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

 

 

Ile może wynosić odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

 

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym wylicza się biorąc pod uwagę całokształt cierpień fizycznych i psychicznych a także poniesionych kosztów leczenia, wartości zniszczonych przedmiotów oraz tzw. korzyści utraconych. W przypadku mieszkanki Tomaszowa Mazowieckiego odszkodowanie powypadkowe powinno, naszym zdaniem, wynieść  około 30 tysięcy złotych z tytułu zadośćuczynienia a nadto zwrot wszystkich poniesionych kosztów leczenia oraz opieki. Co warto podkreślić, a z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, czas przeznaczony na pielęgnację osoby poszkodowanej przez członka najbliższej rodziny, choć pomoc ta jest nieodpłatna, także ma swoją wartość, wiąże się bowiem z poświęceniem czasu, być może nawet z rezygnacją z obowiązków zawodowych. W tym przypadku do wyliczenia ostatecznej kwoty z tego tytułu przyjęliśmy 

 • zsumowany wymiar czasowy świadczonej opieki
 • średnią stawkę za godzinę opieki w danej gminie

Sprawa odszkodowania powypadkowego klientki z Tomaszowa Mazowieckiego jest w toku. Ubezpieczyciel zgodził się przyznać 10 tys. zł zadośćuczynienia, zakwestionował jednak koszty i wymiar opieki. W imieniu klientki, która jest zdecydowana walczyć o większe pieniądze, odwołaliśmy się od decyzji. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie zrewiduje swojej propozycji, sprawa trafi do sądu. 

 

 


Bezpłatna weryfikacja sprawy!

Skontaktuj się z nami. To nic nie kosztuje!

CASTELLUM Kancelaria Odszkodowawcza
Adres: ul. Piotrkowska 147 lok. 4
90-440 Łódź
Tel/fax: 42 630 00 97
Tel. kom.: 604 080 830, 503 875 122
e-mail: biuro@castellum.com.pl

Wiemy jak znacząco podnieść wysokość należnego odszkodowania!