OC sprawcy wypadku – jakie prawa ma pasażer?

  • -

OC sprawcy wypadku – jakie prawa ma pasażer?

Tagi: 

OC sprawcy

OC sprawcy

Czy z polisy OC pojazdu, którym kierował sprawca wypadku,  można dochodzić naprawienia szkody, której doznał pasażer tego auta? Co z odszkodowaniem za wypadek komunikacyjny w sytuacji, gdy pasażerem jest właściciel pojazdu? Prześledźmy te zagadnienia odwołując się do dramatycznej historii naszego klienta z Pabianic.

OC sprawcy dla pasażera?

 

To był koszmarnie wyglądający wypadek. W Pabianicach rozpędzony samochód z impetem wbił się w betonową podporę wiaduktu. W wyniku zdarzenia ciężkich obrażeń ciała doznał pasażer pojazdu. Po przewiezieniu karetką do szpitala, badania diagnostyczne wykazały:

  • złamanie kości promieniowej II stopnia według skali Gustillo-Andersona
  • skręcenie i stłuczenie kręgosłupa na odcinku szyjnym oraz lędźwiowym. 

Skutki wypadku dla poszkodowanego są długofalowe i obejmujące wiele dziedzin życia, nie tylko sferę stricte zdrowotną. Czy w takie sytuacji należy mu się odszkodowanie z polisy OC sprawcy, czyli kierowcy samochodu? Tak, oczywiście.

 

Odszkodowanie z OC sprawcy

 

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, nie wszyscy chcą też ze swoich uprawnień korzystać, należy jednak pamiętać, że wszyscy pasażerowie samochodu, który uległ wypadkowi, mają prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy, nawet jeśli siedzieli razem z nim w jednym samochodzie. Zakłada się bowiem, że nie mieli oni żadnego wpływu na sposób kierowania pojazdem, a zatem występują wyłącznie w roli ofiar, czyli pokrzywdzonych. W takiej sytuacji korzystają z uprawnień na takich samych zasadach, jak pasażerowie i kierowcy innych pojazdów, które ewentualnie wzięły udział w zdarzeniu drogowym.

 

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny a własność samochodu

Najczęstszy przypadek to taki, gdy kierowca jednocześnie jest właścicielem samochodu. A jak należy interpretować sytuację, w której posiadacz auta zasiadał w momencie wypadku na fotelu pasażera, kierowcą zaś i sprawcą wypadku była inna osoba? W takiej sytuacji należy odwołać się do ogólnej zasady obowiązującej w polskim prawie – polisa OC przypisana jest do samochodu, nie konkretnego człowieka. W praktyce oznacza to, że jeśli wypadek spowoduje kuzyn, któremu daliśmy usiąść za kierownicą naszego samochodu, odszkodowanie za wypadek komunikacyjny zostanie wypłacone z naszej własnej polisy OC. A przynajmniej powinno być wypłacone. Zanim tak jednak się stanie, można spodziewać się, że ubezpieczyciel zrobi wszystko, by znaleźć podstawę do tego, by odrzucić roszczenie lub obniżyć wysokość wypłaty.

 

Kiedy wypłata odszkodowania z polisy OC może być zagrożona? 

 

Sytuacją, w której wypłata odszkodowania z OC może nie dojść do skutku, jest stwierdzenie, że pasażer aktywnie przyczynił się do wypadku, dekoncentrując kierowcę, uniemożliwiając mu sprawowanie kontroli na pojazdem, czy prozaicznie szturchając go w rękę w czasie jazdy. Są to jednak sytuacje dla ubezpieczycieli trudne dowodowo, chyba że potwierdzające te podejrzenia wypowiedzi znajdą się w treści zeznań osoby prowadzącej auto lub innych pasażerów, będących świadkami zdarzenia. Nawet jeśli jednak ubezpieczyciel nie przypisze nam współsprawstwa wypadku, może spróbować obarczyć nas „winą” za rozmiar poniesionych obrażeń. Przyczynkiem do tego może być niezastosowanie się do zasad bezpieczeństwa. Innymi słowy, należy się spodziewać dużych problemów z wypłatą odszkodowania z polisy OC w sytuacji, gdy w momencie wypadku nie mieliśmy zapiętych pasów, a doznaliśmy na przykład ciężkiego urazu głowy w wyniku uderzenia o przednią szybę. 

 

Nie bać się likwidacji szkody z OC sprawcy

Jednym z powodów, dla których pasażerowie będący ofiarami wypadków nie chcą prowadzić likwidacji szkody z OC sprawcy, jest fałszywe przekonanie, iż szkodzą w ten sposób osobie, która kierowała autem – najczęściej jest to ktoś z bliskiej rodziny bądź doby znajomy. Należy zatem pamiętać, że w sensie prawnym niczego w sytuacji kierowcy to nie zmienia. Jeśli został uznanym winnym, to stało się to na mocy oceny policji lub orzeczenia sądowego i jest to fakt dokonany. Jeśli chodzi natomiast o kwestię utraty ewentualnych zniżek przez właściciela polisy, warto mieć na uwadze, że ewentualna strata w tej materii nie wyniesie więcej niż kilkaset złotych, w sporadycznych przypadkach do 2-3 tysięcy. Tymczasem odszkodowanie z OC za uszczerbek na zdrowiu fizycznym i psychicznym, a także ewentualne szkody materialne, może być wielokrotnie wyższe. O ile?

 

Ile może wynieść odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

 

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym, w sytuacji poważniejszych obrażeń, liczone może być w dziesiątkach tysięcy złotych. Spójrzmy, ile może dostać z OC sprawcy nasz klient z Pabianic. Jak dotąd udało nam się wywalczyć dla niego kwotę 51 tysięcy złotych, na którą składają się: 

  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę fizyczną i psychiczną
  • rekompensata za poniesione koszty leczenia. 

Biorąc jednak pod uwagę całokształt konsekwencji, które wypadek spowodował w życiu mężczyzny, a w szczególności problemów z codziennym funkcjonowaniem, uważamy, że może on z naszą pomocą otrzymać kwotę jeszcze wyższą, niż przyznane 51 tysięcy. Ponieważ klient wyraził wolę dalszej walki, sprawa została skierowana na drogę sądową. Obecnie oczekujemy na opinie biegłych, którzy wypowiedzą się co do stanu zdrowia poszkodowanego, a także ocenią, w jaki sposób wypadek wpłynął na jego życie. 

 


Bezpłatna weryfikacja sprawy!

Skontaktuj się z nami. To nic nie kosztuje!

CASTELLUM Kancelaria Odszkodowawcza
Adres: ul. Piotrkowska 147 lok. 4
90-440 Łódź
Tel/fax: 42 630 00 97
Tel. kom.: 604 080 830, 503 875 122
e-mail: biuro@castellum.com.pl

Wiemy jak znacząco podnieść wysokość należnego odszkodowania!